Direct naar inhoud
Alle thuisbatterijen vergeleken
Reus

EcoFlow STREAM Ultra X review: hybride batterij met abonnement

Review van de EcoFlow STREAM Ultra X op basis van specificaties en tests. 3,84 kWh, PV-ingang, 5 W stand-by, wat het AI-abonnement kost en voor wie hij is.

Door Bram Verhoeven · plug-in batterijen en rendement
EcoFlow STREAM Ultra X, productfoto van de fabrikant

De batterijen in dit artikel

Actuele prijzen

De EcoFlow STREAM Ultra X is een stekkerbatterij van 3,84 kWh met een PV-ingang van 2.000 W, een uitgangsvermogen van 1.200 W op een eigen groep en een stand-by verbruik van 5 W, het laagste in zijn klasse. Voor circa €1.199 tot €1.299 is dat €312 tot €338 per kWh, en daarmee de goedkoopste hybride batterij (AC én PV) die je kunt kopen. Op papier is dit de batterij die alles doet.

De kanttekening staat in de titel. De slimme modus die de batterij laat handelen op een dynamisch contract, AI Premium, is de eerste 90 dagen gratis en kost daarna €3,90 per maand of €39,90 per jaar. Nul-op-de-meter, eigen verbruik en handmatige schema’s blijven gratis. Wie de batterij koopt voor een dynamisch contract, moet dat abonnement dus in de rekensom meenemen. Over tien jaar is dat €399, ruim €100 per kWh bovenop de aanschaf.

We hebben de STREAM Ultra X niet zelf getest. Deze review is gebaseerd op de specificaties van EcoFlow en op de gepubliceerde tests van energienerds.nl (november 2025), IOTDomotica en TechRadar, aangevuld met de ervaringen op thuisbatterijgids.net. De cijfers staan ook op de modelpagina van de STREAM Ultra X, het merk op de EcoFlow-pagina.

Specificaties EcoFlow STREAM Ultra X

Onderdeel Waarde
Capaciteit 3,84 kWh (LFP, 6.000 cycli tot 70%)
Uitgangsvermogen 1.200 W op eigen groep, 800 W op een gedeelde groep
Laadvermogen AC 1.200 W
PV-ingang 4 MPPT’s, 2.000 W totaal (4 × 500 W), 15 tot 60 V
Rendement (round-trip) Gemeten circa 80%
Stand-by 5 W gemeten, 20 tot 30 W als de omvormer actief is
Noodstroom Twee stopcontacten, tot 2.300 W inclusief doorvoer
Uitbreiding Tot 6 units gekoppeld, 23 kWh
Afmetingen 46 × 42 × 29,4 cm
Gewicht 38,3 kg
Bescherming IP65, passief gekoeld, zelfverwarming onder 5 graden
Aansluiting P1 EcoFlow Smart Meter, Homey Energy Dongle of Shelly
Garantie 10 jaar na registratie
Circa-prijs €1.199 tot €1.299
Prijs per kWh €312 tot €338
Abonnement AI Premium €3,90 per maand of €39,90 per jaar, 90 dagen gratis

EcoFlow draait vrijwel doorlopend acties (in september 2026 een P1-meter en een kortingsbon bij sets), waardoor de effectieve prijs vaak onder de €1.199 uitkomt.

Wat de tests meten

Het rendement van circa 80 procent is gemeten bij 1.200 W laden en een wisselend ontlaadvermogen van 500 tot 800 W. Dat is het laagste getal van de vier batterijen die we deze maand bespreken. Zendure haalt 83 tot 85, Marstek 83, Anker 80 tot 83. Het verschil met de beste is vijf procentpunt, en dat is over een jaar met 300 cycli van 3,84 kWh circa 55 kWh, zo’n €15. Niet doorslaggevend, wel iets om te weten.

Het stand-by verbruik van 5 W compenseert dat deels. Marstek zit op 7 W, Anker op 9 W. Over een jaar scheelt dat met Anker 35 kWh, bijna €10. Wie de batterij in de winter wekenlang niets laat doen, is bij EcoFlow het goedkoopst uit.

De nul-op-de-meter regeling is volgens energienerds de nauwkeurigste die zij hebben gemeten, met een afwijking van minder dan 0,04 kWh. De batterij reageert snel op de slimme meter en houdt de export vrijwel op nul. Dat is na 2027 het eerste waar je een batterij voor koopt.

Twee minpunten uit de tests. Je kunt het vermogen niet handmatig in watts instellen, en de app is bij het instellen van tarieven niet intuïtief. Home Assistant werkt via een community-integratie, de MQTT-sturing was eind 2025 nog in ontwikkeling.

Wat het abonnement doet en wat het kost

AI Premium is de cloudmodus die op basis van de dag-vooruitprijzen van EPEX, de weersverwachting en je verbruikspatroon bepaalt wanneer de batterij laadt en ontlaadt. Zonder abonnement heb je drie gratis modi. Nul-op-de-meter (eigen zonnestroom niet exporteren), eigen verbruik en een handmatig schema waarin je zelf laad- en ontlaaduren instelt.

Dat handmatige schema is het punt waar de discussie om draait. Bij een dynamisch contract zijn de goedkope uren meestal tussen twee en vijf uur ’s nachts en de dure uren tussen vijf en negen uur ’s avonds. Wie dat patroon vastzet in een schema, pakt het grootste deel van de winst zonder abonnement. De AI-modus haalt daar nog wat bovenop door op dagen met een afwijkend prijsverloop (windrijke nachten, zonnige middagen met negatieve prijzen) anders te handelen.

Situatie Winst per jaar zonder abonnement Extra winst met AI Premium Kosten abonnement Netto voordeel abonnement
Zonnepanelen, na 2027, vast contract circa €200 €0 (AI voegt niets toe) €39,90 Negatief
Dynamisch contract, handmatig schema circa €110 tot €160 €20 tot €50 €39,90 Rond nul
Dynamisch contract, wisselend verbruik circa €80 tot €120 €40 tot €80 €39,90 Licht positief

Aannames. 3,84 kWh, 80 procent rendement, dus 3,07 kWh terug per lading, 300 cycli per jaar, prijsverschil €0,10 tot €0,15 per kWh bij dynamisch, €0,20 per kWh bij eigen verbruik na 2027. De extra winst van de AI-modus is een schatting op basis van gebruikerservaringen, EcoFlow publiceert er geen harde cijfers over.

De conclusie uit de tabel is dat het abonnement alleen loont voor wie een dynamisch contract heeft en geen zin heeft om zelf schema’s bij te houden. Wie zonnepanelen heeft en een vast contract, zet de gratis nul-op-de-meter modus aan en betaalt nooit iets. Hoe een dynamisch contract met een batterij werkt, staat in de gids over dynamische contracten.

De rekensom zonder abonnement

Het gunstigste scenario is een huishouden met acht tot tien panelen na 1 januari 2027. De batterij vangt 3,84 kWh op die anders tegen circa €0,07 het net op gaat, en levert 3,07 kWh terug in de avond tegen €0,27. Dat is €0,61 per cyclus. Met 250 cycli (winterdagen halen het niet) is dat circa €155, min €12 stand-by, dus circa €140 per jaar. Bij €1.199 is de terugverdientijd 8,5 jaar. Binnen de garantie, maar niet ruim.

Met een dynamisch contract erbij en een handmatig nachtschema komt daar €100 tot €150 per jaar bij en zakt de terugverdientijd naar vier tot vijf jaar. Dan wordt het abonnement een luxe die je kunt overslaan. De volledige opzet met alle aannames vind je in de gids over terugverdientijd, en waarom de som pas na 2027 klopt in salderen stopt in 2027.

Voor wie wel en voor wie niet

Wel, als je één batterij zoekt die zowel op panelen als op het stopcontact werkt. 3,84 kWh, een PV-ingang van 2.000 W en 1.200 W vermogen voor deze prijs bestaat verder niet.

Wel, als je een dynamisch contract hebt en bereid bent zelf een schema in te stellen. Dan haal je de meeste winst zonder abonnement, en 3,84 kWh is groot genoeg om een avond te overbruggen.

Wel, als de batterij in een onverwarmde ruimte komt. Zelfverwarming onder 5 graden en 5 W stand-by maken hem geschikt voor een schuur of garage, wat voor veel stekkerbatterijen niet geldt.

Niet, als je gewoon zo veel mogelijk kWh voor je geld wilt en geen PV-ingang nodig hebt. Een Marstek Venus E 3.0 geeft 5,12 kWh voor hetzelfde geld.

Niet, als je lokale sturing zonder cloud wilt. De STREAM Ultra X leunt zwaar op de app van EcoFlow.

Niet, als je een abonnement principieel afwijst en toch de AI-modus nodig hebt. Dan is een merk met een gratis dynamische modus (Anker, Zendure, HomeWizard) logischer.

Alternatieven

De Anker SOLIX Solarbank 3 Pro heeft een grotere PV-ingang (3.600 W), een gratis dynamische modus en een meegeleverde P1-meter, maar minder capaciteit (2,7 kWh) en een hogere prijs per kWh. Onze review van de Solarbank 3 Pro zet ze naast elkaar.

De Zendure SolarFlow 800 Pro is de kleinere en sinds de Pro 2 goedkopere hybride, met het beste gemeten rendement. Voor een balkon vaak voldoende, zie de review van de SolarFlow 800 Pro.

De Marstek Venus E 3.0 is de AC-batterij met de laagste prijs per kWh (5,12 kWh voor circa €1.149), zonder PV-ingang en met een mindere app. In onze review van de Venus E 3.0 staat waarom die batterij voor sommige kopers toch beter past.

De HomeWizard Plug-In Battery is de Nederlandse keuze met de beste P1-integratie en een gratis dynamische modus, maar met 2,7 kWh en zonder PV-ingang.

Alle modellen met stekker staan op de soortpagina met stekker.

Eindoordeel

De STREAM Ultra X is de meest complete stekkerbatterij voor het geld. Veel capaciteit, een PV-ingang, twee noodstroomstopcontacten, het laagste stand-by verbruik en een nul-op-de-meter regeling die tot de beste hoort. Het gemeten rendement van 80 procent is het zwakste punt, maar het kost je per jaar minder dan het stand-by verbruik je bespaart.

Het abonnement is slecht gecommuniceerd en dat is jammer, want het is voor de meeste kopers niet nodig. Wie zonnepanelen heeft en na 2027 eigen stroom wil vasthouden, gebruikt de gratis modus en merkt er niets van. Wie een dynamisch contract heeft, kan het grootste deel zelf met een schema, en beslist na de gratis 90 dagen of de AI het verschil maakt. Alleen wie dat niet wil bijhouden, betaalt €39,90 per jaar en moet dat in de terugverdientijd meerekenen.

Ons oordeel is 4 van de 5. Beste prijs per kWh in de hybride klasse, met een abonnement dat je meestal kunt laten liggen.

Bronnen

Lees ook